Wymagane dokumenty

Wśród wymaganych dokumentów, które należy uzyskać przed wyjazdem to przede wszystkim:

  1. Ważny paszport przynajmniej pół roku po zakończeniu wyprawy
  2. Wiza do Rosji.
  3. Wiza do Turcji.
  4. Ubezpieczenie turystyczne na okres całego pobytu poza granicami Polski, w tym ubezpieczenie wysokogórskie na czas wchodzenia na szczyty.
  5. Międzynarodowe prawo jazdy, które nie jest wymagane, ale w przypadku jego braku wymagane jest tłumaczenie polskiego prawa jazdy.
  6. Zielona Karta.

WIZA do Rosji. 
Przed rozpoczęciem przygotowań do wyprawy, dużo się naczytaliśmy i dużo nam mówiono, jak to skomplikowane jest dostanie wizy do Rosji. Może i tak, ale my postanowiliśmy skorzystać z poleconego nam pośrednika w załatwianiu wiz, firmy AINA, i był to strzał w dziesiątkę.
Do wyrobienia wizy potrzebowaliśmy: 1 zdjęcia, ubezpieczenia na czas podróży oraz wypełnionego wniosku wizowego. Voucher, którego wymagają do wizy został załatwiony przez firmę AINA. Z racji, iż byliśmy w Warszawie podeszliśmy do ich biura przy Nowogrodzkiej 31. Wszystkie formalności zajęły dosłownie z 15 minut dla 2 osób. Opłatę wykonaliśmy przelewem na drugi dzień. Wszystkie dokumenty można również wysłać poprzez kuriera, a wizyta w ich biurach nie jest wcale wymagana:) W niecałe 3 tygodnie otrzymaliśmy wizy. Serdecznie Wam za to dziękujemy, współpraca z Wami to czysta przyjemność. Jeśli kiedykolwiek będziemy potrzebowali wizy, na pewno skorzystamy z Waszych usług. Tak było w roku ubiegłym:) W tym roku również mamy wszystko uzgodnione i wizę do Rosji uzyskamy poprzez firmę AINA.

WIZA do Turcji.
Tu podobnie jak do Rosji, potrzebujemy mieć ważny paszport 6 miesięcy, ale z ta różnicą, że od daty wjazdu na teren Republiki Turcji w przypadku wiz elektronicznych, z których zamierzamy skorzystać.
Wizę zamawia się wypełniając odpowiednie formularze na stronie  www.evisa.gov.tr, a koszt jednej wizy wynosi 20$.

Pozostałe dokumenty
Oprócz wizy koniecznym dokumentem, do załatwienia już na miejscu, jest meldunek (OVIR). Jest on potwierdzeniem, że mieszkało się się w danym przez dany okres czasu. Osoby mieszkające w hotelu nie mają z tym problemu – dokument jest wystawiany przez recepcje hotelu. Osoby nocujące pod namiotem, czyli my, będziemy musieli poprosić o taki papier w hotelu. Formalności można również załatwić na poczcie w Terskol.

Konieczne jest również zarejestrowanie się się przed wyjściem w góry w ichniejszym GOPR, dysponującym helikopterem. Dostaje się wówczas telefon alarmowy. Rejestracja jest konieczna, gdyż w razie jej braku podczas kontroli na szlaku możemy zostać zawróceni.