Wymagane dokumenty

Wyjazd 2018-2019

Każdy z naszych wyjazdów jest inny i do każdego należy się odpowiednio przygotować by zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów czy nieprzyjemności, szczególnie jeśli chodzi o wymagane dokumenty.

Białoruś->Litwa->Łotwa->Estonia
Aby przekroczyć granicę z Republiką Białorusi, należy uzyskać wizę. Po raz kolejny zamierzaliśmy uczynić to za pośrednictwem naszego pośrednika firmy AINA, ale ostatecznie postanowiliśmy spróbować własnych sił. Udało się. Ale po kolei: aby uzyskać wizę turystyczną na Białoruś należy:
– wypełnić wniosek wizowy
– dołączyć zdjęcie w odpowiednich wymiarach
– posiadany paszport powinien być ważny przynajmniej 3 miesiące po zakończeniu wizy
– uiścić opłatę konsularną w wysokości 25 Euro
– wykupić ubezpieczenie zdrowotne z tłumaczeniem białoruskim
– potwierdzenie od hotelu nasze zakwaterowanie, w terminie na który mamy wizę, na ich firmowym blankiecie; nie są honorowane rezerwacje np. z booking.com
Szczegółowe informacje na stronie Ambasady Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej Polskiej. Nie spisuje wszystkich szczegółów zapraszając jednocześnie na stronę ambasady, bowiem informacje te mogę się bardzo szybko zmieniać. W razie pytań służę pomocą.
Wszystkie dokumenty wysłaliśmy pocztą za potwierdzeniem odbioru. Po niecałych 2 tygodniach i chwilach niepewności, czy oby na pewno nie zostaną nam zwrócone dokumenty, dnia 31 października otrzymaliśmy również pocztą nasze paszporty, a w nich wizy uprawniające nas do wjazdu na Białoruś.
Ponadto, w przypadku wyprawy własnym autem, należy:
– być jego właścicielem lub posiadać poświadczenie notarialne
– posiadać zieloną kartę
– posiadać tłumaczenie prawa jazdy lub posiadać międzynarodowe prawo jazdy (koszt wyrobienia 35 zł)
– zimowe opony z przypadku wyjazdu w okresie zimowym (nasz wyjazd 26-31 grudnia 2018)
– wypełnić na granicy deklarację celną

Litwa, Łotwa i Estonia – tu na szczęście wymagana jest jedynie zielona karta i opony zimowe, tak więc nie powinno być problemów.


Wyjazd 2018

Wśród wymaganych dokumentów, które należy uzyskać przed wyjazdem to przede wszystkim:

  1. Ważny paszport przynajmniej pół roku po zakończeniu wyprawy
  2. Wiza do Rosji.
  3. Wiza do Turcji.
  4. Ubezpieczenie turystyczne na okres całego pobytu poza granicami Polski, w tym ubezpieczenie wysokogórskie na czas wchodzenia na szczyty.
  5. Międzynarodowe prawo jazdy, które nie jest wymagane, ale w przypadku jego braku wymagane jest tłumaczenie polskiego prawa jazdy.
  6. Zielona Karta.

WIZA do Rosji. 
Przed rozpoczęciem przygotowań do wyprawy, dużo się naczytaliśmy i dużo nam mówiono, jak to skomplikowane jest dostanie wizy do Rosji. Może i tak, ale my postanowiliśmy skorzystać z poleconego nam pośrednika w załatwianiu wiz, firmy AINA, i był to strzał w dziesiątkę.
Do wyrobienia wizy potrzebowaliśmy: 1 zdjęcia, ubezpieczenia na czas podróży oraz wypełnionego wniosku wizowego. Voucher, którego wymagają do wizy został załatwiony przez firmę AINA. Z racji, iż byliśmy w Warszawie podeszliśmy do ich biura przy Nowogrodzkiej 31. Wszystkie formalności zajęły dosłownie z 15 minut dla 2 osób. Opłatę wykonaliśmy przelewem na drugi dzień. Wszystkie dokumenty można również wysłać poprzez kuriera, a wizyta w ich biurach nie jest wcale wymagana:) W niecałe 3 tygodnie otrzymaliśmy wizy. Serdecznie Wam za to dziękujemy, współpraca z Wami to czysta przyjemność. Jeśli kiedykolwiek będziemy potrzebowali wizy, na pewno skorzystamy z Waszych usług. Tak było w roku ubiegłym:) W tym roku również mamy wszystko uzgodnione i wizę do Rosji uzyskamy poprzez firmę AINA.

WIZA do Turcji.
Tu podobnie jak do Rosji, potrzebujemy mieć ważny paszport 6 miesięcy, ale z ta różnicą, że od daty wjazdu na teren Republiki Turcji w przypadku wiz elektronicznych, z których zamierzamy skorzystać.
Wizę zamawia się wypełniając odpowiednie formularze na stronie  www.evisa.gov.tr, a koszt jednej wizy wynosi 20$.

Pozostałe dokumenty
Oprócz wizy koniecznym dokumentem, do załatwienia już na miejscu, jest meldunek (OVIR). Jest on potwierdzeniem, że mieszkało się się w danym przez dany okres czasu. Osoby mieszkające w hotelu nie mają z tym problemu – dokument jest wystawiany przez recepcje hotelu. Osoby nocujące pod namiotem, czyli my, będziemy musieli poprosić o taki papier w hotelu. Formalności można również załatwić na poczcie w Terskol.

Konieczne jest również zarejestrowanie się się przed wyjściem w góry w ichniejszym GOPR, dysponującym helikopterem. Dostaje się wówczas telefon alarmowy. Rejestracja jest konieczna, gdyż w razie jej braku podczas kontroli na szlaku możemy zostać zawróceni.